Я і бандурне мистецтво нерозлучні.
Наталія Ревуцька
Викладачі / Новини

Інтерв’ю з газети “Ямпільські вісті” із надзвичайно талановитою людиною, чиє життя тісно пов’язане із музикою та бандурним мистецтвом, жінкою, яка вкладає душу, життя, всі свої вміння та Божий талант у відродження бандурного мистецтва у Ямпільському районі.

Тетяна Косінська – викладач народно-оркестрового відділу по класу бандури Ямпільської ДМШ, магістрантка кафедри інструментального мистецтва Уманьського педуніверситету ім. Павла Тичини, лауреат та володарка Гран-прі всеукраїнських та міжнародних конкурсів вокального та інструментального виконавства.

Факти з біографії

Лауреат (III місце) II Всеукраїнського фестивалю-конкурсу кобзарського мистецтва “Срібні струни” ім. Зіновія Штокалка в м. Тернополі. Дипломант VI Міжнародного фестивалю-конкурсу молодих виконавців “Кримська весна 2007” в номінації “народні інструменти” м. Ялта. Лауреат II премії VII Міжнародного фестивалю-конкурсу молодих виконавців “Кримська весна 2008” в номінації “інструментальний ансамбль” м. Ялта. Закінчила Південноукраїнський педуніверситет ім. К. Д. Ушинського і отримала базову вищу освіту за напрямом підготовки “мистецтво” та здобула кваліфікацію вчителя музики основної школи. Викладала музичне мистецтво в ЗОШ I-III ст. с. Качківки. У 2012-13 роках працювала вчителем-сумісником музичного мистецтва та керівником НВК I-II ст. с. Добрянки, викладачем-сумісником “Сольного співу” Качківської ДМШ та ін.

Фестиваль “Мамину сорочку пригорну до серця” с. Клембівка
“Зірковий парад 2016” в м. Львові

Про роботу

Після закінчення навчання протягом року шукала роботу. В Ямполі для молодого спеціаліста-бандуриста, лауреата всеукраїнських та міжнародних конкурсів роботи не знайшлось. На просте прохання “Візьміть мене на роботу” – у культурному осередку отримала відмову. До районного відділу освіти роботу ходила шукати тричі. Згодом мені запропонували 8 годин музичного мистецтва в Качківський школі. Я і цьому дуже зраділа… Хоча не знала, на що підписалася… Не знала, що з транспортом в той край ціла біда… Попереду мене чекали роки тернистих шляхів та збитих ніг… Качківка – це життєвий досвід. Моя доля. Моя душа. А учні – моє серце…

Із музикою пов’язане все її життя. Завдяки викладачам Папірнику Анатолію Миколайовичу, Павловій Олені Віталіївні, Вдовцовій Інні Іванівні, Ревуцькій Наталії Михайлівні, Фроловій Людмилі Олександровні та ін. ця стихія заполонила все її життя. Тетяні запропонували навчитись грати на таких інструментах як домра та бандура:

– Я не знала, що це за інструменти, не бачила їх та не чула. Але слово “бандура” мені сподобалось найбільше. Від того моменту ця стихія дійсно заполонила все моє життя. Я і бандурне мистецтво нерозлучні, – каже Тетяна Косінська.

Я не знала, що це за інструменти, не бачила їх та не чула. Але слово “бандура” мені сподобалось найбільше. Від того моменту ця стихія дійсно заполонила все моє життя. Я і бандурне мистецтво нерозлучні.
ф

Два роки тому пані Тетяна стала викладачем народно-оркестрового відділу по класу бандури Ямпільскої ДМШ.
– Влаштувавшись на роботу, зіткнулась з цілою низкою проблем. Мріяла навчати дітей грі на прекрасному інструменті, а його нема. Тобто інструментів багато, а грати немає на чому (пошкоджені дошки та іржаві струни). А все тому, що наявні бандури були ще з 60-70 років. Ситауція була плачевна. Чернігівська фабрика майже припинила випуск музичних інструментів, а з дерев’яних запасів почала виготовляти, подумати лишень, – труни для італійського замовника. Тобто українське мистецтво похоронили і в прямому і в переносному значенні. Майстрів, які виготовляють бандури самотужки залишилось дуже мало, відповідно вартість концертних інструментів піднялась від 800 до 2000 доларів. За таких умов навчання грі на бандурі стає практично недосяжним не лише для бажаючих оволодіти цим інструментом, але часто і для виконавців, – розповідає про сумні реалії викладачка.

Благодійний концерт 2016.

Мрія бандуристки – бандура

Пані Тетяна каже, що загальна картина така, що дефіцит інструменту, а тим більше відсутність повноцінних, високоякісних в акустичному і технічному розумінні концертних інструментів – серйозне гальмо розвитку і поширення інструментального бандурного виконавства. Така ж проблема існує з бандурами менших розмірів для дітей при тому, що саме в перші роки навчання формуються основні фахові навички майбутнього музиканта-виконавця.

Влаштувавшись на роботу до Ямпільської ДМШ, Тетяна згадує, що її охопили страх і море запитань: “Що робити і з чого починати?”.

– Відразу в голові народився стратегічний план розвитку бандурного мистецтва Ямпільської ДМШ. Було здійснено результативне проведення вступної кампанії. Сформовано клас, який нараховував 5 учнів. Розпочалась реставрація старих, занедбаних бандур, придбання струн. Весь I семестр навчального року учні займались на одній моїй бандурі.

Весь I семестр навчального року учні займались на одній моїй бандурі.
ф
Незважаючи на всі незручності, вже взимку в тандемі з учнями вокального відділу класу викладачки Ольги Самойлюк, мої вихованці дали перший сольний концерт “Дитяча хвиля”. Концерт вони відіграли вже на відреставрованих перших інструментах, – згадує викладачка.
Подільський зорепад 2016.

Реставрація бандур

За реставрацію бандур взявся вчитель трудового навчання та інформатики Качківської школи Михайло Девдера. Завдяки його професійній майстерності, його золотим рукам було відреставровано на теперішній час 14 інструментів (шліфування, ремонт щілин та заміна кольору). Відділ культури та туризми РДА придбав 2 комплекти струн. Депутат райради, підриємець В’чеслав Проданець придбав ще 6 комплектів струн. Директорка школи Ольга Самойлюк також придбала 5 комплектів струн. Тетяна Косінська взялась за декорування, чіпляння та розігрування нових струн.

 

Складне рішення в житі

За роки праці в Качківці був сформований дуже сильний клас бандуристів, які за 2 роки навчання досягли високих результатів. Бандуристи-солісти, інструментальні дуети та ансамбль – лауреати I та II регіональних і обласних конкурсів. Але час не стоїть на місці, все змінюється: і країна і наше суспільство і моє життя. Влаштувавшись викладачем до Ямпільської ДМШ за сумісництвом, зрозуміла, що моя мрія в реалізації становлення професійного бандурного мистецтва ямпільщини саме тут матиме основу – фундамент, якого мені не вистачало на творчому шляху, та великий початок саме у моїй рідній школі, яка мене зростила.

ф

Прийшов час обирати

І я зробила вибір на користь своєї рідної музичної школи, на користь талановитого, професійного, дружнього викладацького колективу Ямпільської ДМШ, який не зупиняється на досягнутому, хоче розвиватись, а найголовніше, працює на благо своєї професії, свого закладу, на благо дитячим душам, серцям та талантам. Нині сформований клас бандури який нараховує 12 учнів (5 учнів з м. Ямполя – Криворучко Вікторія, Юрченко Яна, Римарчук Анастасія, Римарчук Христина, Кондратьева Аліса, 6 з с. Качківки – Оляновська Анна, Хоміцька Юлія, Слободянюк Юлія, Вітинська Карина, Гуменний Валентин, Оляновський Віталій та 1 з с. Северинівки – Мруг Дарія). Діти три рази на тиждень, витрачаючи значні кошти на транспорт, приїздять на навчання, за що я їм особисто дуже вдячна. Вдячна батькам за те, що вони вірять в своїх дітей, в їх таланти, підтримують. Адже бандура – в серцях моїх учнів запалила ой який вогонь! Вони цим живуть. І я цим пишаюсь, як ніхто інший. Для мене це найбільша нагорода. Якщо учень не хоче іти з твого уроку – це свідчить тільки про те, що ти дійсно майстер своєї справи, який зумів запалити в дитячих серцях вогник добра, любові та краси до музичного мистецтва, а зокрема до скарбу українського народного інструментального мистецтва – бандури.

 

Перші кроки

У цьому навчальному році клас бандури Ямпільскої ДМШ може теж пишатися своїми конкурсантами-бандуристами та їх першими кроками, першими здобутками. “Зірковий парад 2016” в м. Львові приніс вагомі перемоги. Тетяна Косінська стала лауреатом I премії у номінації “інструментальна музика – професіонали”. На Всеукраїнському багатожанровому конкурсі мистецтв “Подільський зорепад 2016” в м. Вінниці Яна Юрченко стала лауреатом III премії в номінації інструментальна музика в середній віковій категорії, а в старшій категорії лауреатом III премії – Анна Оляновська. Викладачка Тетяна Косінська стала лауреатом II премії серед професіоналів.

“Зірковий парад 2016” в м. Львові
ф

На даний момент, з метою стимулювання зацікавленого ставлення до бандурного мистецтва, плідно працюємо над активізацією та збагаченням форм колективної учнівської творчості. Сформовані такі творчі одиниці, як: молодший та старший ансамблі бандуристів. Крім того, в колективі діють також малі концертні форми: дуети, тріо, квартети, солісти-виконавці. Варто зауважити і те, що формування класу – це довготривалий процес. Головне не кількість, а якість яка згодом буде працювати на створений учнівський колектив. Одна із складових моєї стратегії розвитку бандурного мистецтва не за горами. Капела бандуристів “Авангард – Folk” Ямпільської ДМШ набирає свої оберти та стрімко іде вперед. Майбутнє бандури багато в чому залежить від молоді та її креативності. Працюю над створенням зіркової плеяди бандуристів для участі в зіркових концертах-фестивалях, переможців районих, обласних конкурсів (серед учнів початкових мистецьких навчальних закладів, шкіл естетичного виховання), лауреатів Всеукраїнських та міжнародних конкурсів юних виконавців. Розкриваю талант кожної особистості. Маю мрію, щоб місцева влада бачила та підтримувала обдаровану молодь, організувала для дітей стипендії. 

Адже вона унікальна, сильна, дужа і надзвичайно талановита. Вона цілою низкою своїх перемог та нагород неодноразово доводить всім, що тільки за підтримки викладачів та батьків перемагають на разноманітних конкурсах (Вінниця, Могилів-Подільський, Гнівань, Жмеринка, Київ, Львів). В наших планах підкорення Луцька, Тернополя, Дніпра та Одеси.

Маю мрію, щоб місцева влада бачила та підтримувала обдаровану молодь, організувала для дітей стипендії.
Подільський зорепад 2016.

Іще трішки про мрії

Мрію організувати творчу зустріч з композиторами та бандуристами Мариною Круть, Ярославом Джусем, Валентином Лисенко, Русланою Лісовою, Романом Гриньківом, Ігорем Гайденком та Дмитром Гуп’яком. Вони є і Україна має ними пишатись! Мрію ввести новий навчальний предмет “кобзарство”, вивчення якого буде сприяти становленню свідомого бандуриста, як носія українського національного духу, що потребує цілого комплексу знань з історії кобзарства та його ролі у розвитку незалежної української держави. Це дозволить міцно закріпити у юних серцях дух і єдність українського народу, української культури. Допоможе створити та впровадити іноваційні методики. Учні отримуватимуть необхідний обсяг знань для реалізації музично-творчого потенціалу.

 

Подяка батькам

Успіх людини, безумовно, заслуга її найближчих людей, з непомітними на перший погляд, щоденними зусиллями, працею, терпінням і відповідальністю. лише за цілеспрямованої вздаємодії викладача і батьків, їх продуктивної співпраці, яка передбачає рівність сторін, взаємну доброзичливість і повагу, можна здійснити рішучий поворот до особистості дитини, створити сприятливі умови до її самовизначення, самореалізації та розвитку. Досвід доводить, що ні школа, ні сім’я окремо не зможуть забезпечити цілісність справжнього виховання учня. Разом із адміністацією школи висловлюю свою вдячність і величезне людське спасибі за участь у вихованні дітей. Ми дякуємо батькам за творчий підхід та активну життєву позицію. Такі високі досягнення можливі лише завдяки напруженій праці учнів, підтримці батьків, професіоналізму викладачів. Ми гордимося вашими дітьми і знаємо, що ви радієте їх успіхам не менше, ніж ми.

Ми гордимося вашими дітьми і знаємо, що ви радієте їх успіхам не менше, ніж ми.
ф

Прийміть найщирішу вдячність також за те, що ви є справжніми партнерами у навчанні і разом з викладацьким колективом сприяєте тому, щоб всі наші діти здобули якісну мистецьку освіту.

ф

Звертаємося зі словами великої вдячності качківчанам – сім’ям Оляновських Евгенія та Світлани, Слободянюків Олександра та Тетяни, Гуменних Євстафія та Оксани, Хоміцьких Віктора та Світлани, Кулеків Олександра та Вітинської Наталії, Мругів Валентина та Лілії (с. Северинівка), ямпільчанам – сім’ям Криворучків В’ячеслава та Галини, Юрченко Тетяни, сім’ї Римарчуків Сергія та Тетяни, Кондратьєвих В’ячеслава та Світлани за виховання, розвиток і успішне зростання дітей.

 

Думки вголос

Бажаю спрямувати свою роботу на залучення молоді до відродження етнічної пам’яті українського народу і до сьогодні займаю активну громадську позицію щодо духовного скарбу, переданого нам у спадок від попередніх поколінь. Впевнена, що в недалекому майбутньому бандура дійсно стане брендом України. Докладаючи чимало зусиль, я поступово втілюю свою стратегію розвитку бандурного мистецтва Ямпільської ДМШ в життя, і позитивні зрушення вже помітні. Бандура стає стильною, сучасною і прогресивною. Це частина мрії, яка здійснюється.

Благодійний концерт 2017.

Радійте життю, дякуйте тим, хто вам його подарував, будьте позитивними, приязними, люблячими і добрими, даруйте радість іншим. Все хороше повертається у подвійній кількості. Живіть на повну. Достатньо любити те, чим займаєтесь, і вірити в те, що ви робите. Будьте сміливими, реалізовуйте всі свої ідеї та задуми. У наш час особливо важливо, щоб культура, не поп, а справжня, українська, об’єднувала народ. Особливо сьогодні.

Джерело: газета “Ямпільські вісті” видання №15 від 22 лютого 2017 р.,
Автор: Світлана Созанська, кор. “ЯВ”

Засновники сайту

Сайт було засновано у 2015 році з ініціативи викладача Наталії Ревуцької. Наразі це приватний проект пані Наталії та її доньки Марини. Разом вони займаються його підтримкою, публікацією та пошуком цікавих матеріалів.

Основна мета сайту - це висвітлення діяльності Ямпільської дитячої музичної школи та популяризація музичного мистецтва загалом.

 

2020 © Ямпільська ДМШ | проект Наталії Ревуцької